Strona główna
Alergia
Tutaj jesteś

Zimowe alergeny – jak chronić się przed reakcjami alergicznymi zimą?

2 lutego 2024 zimowe alergeny

Jak w przypadku wielu chorób – lepiej zapobiegać niż leczyć. Odnosi się to również do chorób alergicznych występujących w zimowych miesiącach. Jak unikać ekspozycji na uczulające alergeny? Sprawdź!

Co uczula zimą?

Typowym zimowym alergenem są roztocza kurzu domowego. Za objawy są odpowiedzialne odchody tych mikroskopijnych pajęczaków, bytujących m.in. w kocach, dywanach, firanach i zasłonach oraz na tapicerce mebli. Zimą uczula też pleśń rozmnażająca się w pomieszczeniach z wysokim stopniem wilgotności. Możesz ją znaleźć w kuchniach, łazienkach oraz starych strychach i piwnicach. Rozwija się też w zbutwiałych częściach roślin i w ziemi roślin doniczkowych. Na przełomie stycznia i lutego zaczynają kwitnąć uczulające rośliny – olsza i leszczyna.

Jak chronić się przed roztoczami?

Nie można całkowicie uniknąć ekspozycji na ten alergen, ale można ją całkiem skutecznie minimalizować. Utrzymuj wilgotność pomieszczeń poniżej 50% i temperaturę poniżej 22W takich warunkach roztocza trudniej się rozmnażają. Wszystkie „zbieracze kurzu” powinny być często czyszczone i prane w wysokich temperaturach. Jeśli tylko możesz, pozbądź się zbędnych koców, dywanów i zasłon. Możesz zaopatrzyć się w materac i pościel antyalergiczną, uszytych z tkanin, które są praktycznie nieprzepuszczalne dla roztoczy. [1]

Jak chronić się przed pleśniami?

Zadbaj o dobrą wentylację i właściwe ogrzanie pomieszczeń zimą. Możesz zaopatrzyć się w systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne, które będą skutecznie odprowadzały nadmiar wilgoci z domu. Regularnie sprawdzaj, czy w ciemnych, zimnych i wilgotnych zakamarkach Twojego domu nie rozwija się pleśń, a na jej pierwsze objawy stosuj specjalne środki, które kupisz w sklepach budowlanych. Zrezygnuj z kwiatów doniczkowych w domu. [2]

Jak chronić się przed pyłkami drzew?

Trudno unikać alergenów rozpylonych w całym otaczającym nas środowisku. Co można zrobić? Po powrocie z dworu do domu zdejmij ubrania, na których mogły osadzić się pyłki. Codziennie dokładnie myj włosy i ciało. Przed wyjściem na dwór zakładaj maskę z filtrem HEPA, która ograniczy wdychanie szkodliwych pyłków roślinnych.

Zimowe alergie – nie daj się zaskoczyć

Unikanie ekspozycji na alergeny jest bardzo ważne, ale nie zawsze udaje się całkowicie zlikwidować kontakt z uczulającymi substancjami. Właśnie dlatego do sezonu alergicznego trzeba się odpowiednio przygotować. Umów się wcześniej ze swoim lekarzem, z którym wspólnie ustalicie terapię przewlekłą oraz to, jak postępować w razie zaostrzeń choroby. Jeśli medyk zaleci Ci stosowanie leków, nie wzbraniaj się przed tym. W domowej apteczce miej lek przeciwhistaminowy, np. taki, który zawiera bilastynę albo lewocetyryzynę. Te preparaty znoszą objawy uczuleniowego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek.

Podejmowanie środków zapobiegawczych chroniących przed kontaktem z alergenami oraz przyjmowanie leków przeciwalergicznych może pomóc w zmniejszaniu objawów zimowych alergii. Odpowiednio wcześniej przygotuj się do walki z uciążliwymi objawami, żeby jak najdłużej być wolnym od dolegliwości.

Bibliografia

[1]       J. M. Wilson i T. A. E. Platts-Mills, „Home Environmental Interventions for House Dust Mite”, The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, t. 6, nr 1, s. 1–7, sty. 2018, doi: 10.1016/j.jaip.2017.10.003.

[2]       „Alergeny wziewne”. Dostęp: 12 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/57681

Materiał zewnętrzny

Redakcja smakolykialergika.pl

Marcin to pasjonat zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do dzielenia się wiedzą. Jego główną działalnością jest publikowanie inspirujących i edukacyjnych wpisów na stronie smakolyki alergika poświęconej zdrowiu i alergii. Dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu oraz ciągłemu pogłębianiu wiedzy, Marcin stara się wspierać czytelników w dbaniu o swoje zdrowie, oferując praktyczne porady, informacje na temat alergii

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

filtr do odkurzacza dyson
co zamiast bułki tartej do mielonych
solanka do mięs

Jesteś zainteresowany reklamą?

solanka do mięs