smakolykialergika.pl

Strona poświęcona zdrowiu i alergii.

Alergia

Zimowe alergeny – jak chronić się przed reakcjami alergicznymi zimą?

Zimowe alergeny – jak chronić się przed reakcjami alergicznymi zimą?

Jak w przypadku wielu chorób – lepiej zapobiegać niż leczyć. Odnosi się to również do chorób alergicznych występujących w zimowych miesiącach. Jak unikać ekspozycji na uczulające alergeny? Sprawdź!

Co uczula zimą?

Typowym zimowym alergenem są roztocza kurzu domowego. Za objawy są odpowiedzialne odchody tych mikroskopijnych pajęczaków, bytujących m.in. w kocach, dywanach, firanach i zasłonach oraz na tapicerce mebli. Zimą uczula też pleśń rozmnażająca się w pomieszczeniach z wysokim stopniem wilgotności. Możesz ją znaleźć w kuchniach, łazienkach oraz starych strychach i piwnicach. Rozwija się też w zbutwiałych częściach roślin i w ziemi roślin doniczkowych. Na przełomie stycznia i lutego zaczynają kwitnąć uczulające rośliny – olsza i leszczyna.

Jak chronić się przed roztoczami?

Nie można całkowicie uniknąć ekspozycji na ten alergen, ale można ją całkiem skutecznie minimalizować. Utrzymuj wilgotność pomieszczeń poniżej 50% i temperaturę poniżej 22W takich warunkach roztocza trudniej się rozmnażają. Wszystkie „zbieracze kurzu” powinny być często czyszczone i prane w wysokich temperaturach. Jeśli tylko możesz, pozbądź się zbędnych koców, dywanów i zasłon. Możesz zaopatrzyć się w materac i pościel antyalergiczną, uszytych z tkanin, które są praktycznie nieprzepuszczalne dla roztoczy. [1]

Jak chronić się przed pleśniami?

Zadbaj o dobrą wentylację i właściwe ogrzanie pomieszczeń zimą. Możesz zaopatrzyć się w systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne, które będą skutecznie odprowadzały nadmiar wilgoci z domu. Regularnie sprawdzaj, czy w ciemnych, zimnych i wilgotnych zakamarkach Twojego domu nie rozwija się pleśń, a na jej pierwsze objawy stosuj specjalne środki, które kupisz w sklepach budowlanych. Zrezygnuj z kwiatów doniczkowych w domu. [2]

Jak chronić się przed pyłkami drzew?

Trudno unikać alergenów rozpylonych w całym otaczającym nas środowisku. Co można zrobić? Po powrocie z dworu do domu zdejmij ubrania, na których mogły osadzić się pyłki. Codziennie dokładnie myj włosy i ciało. Przed wyjściem na dwór zakładaj maskę z filtrem HEPA, która ograniczy wdychanie szkodliwych pyłków roślinnych.

Zimowe alergie – nie daj się zaskoczyć

Unikanie ekspozycji na alergeny jest bardzo ważne, ale nie zawsze udaje się całkowicie zlikwidować kontakt z uczulającymi substancjami. Właśnie dlatego do sezonu alergicznego trzeba się odpowiednio przygotować. Umów się wcześniej ze swoim lekarzem, z którym wspólnie ustalicie terapię przewlekłą oraz to, jak postępować w razie zaostrzeń choroby. Jeśli medyk zaleci Ci stosowanie leków, nie wzbraniaj się przed tym. W domowej apteczce miej lek przeciwhistaminowy, np. taki, który zawiera bilastynę albo lewocetyryzynę. Te preparaty znoszą objawy uczuleniowego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek.

Podejmowanie środków zapobiegawczych chroniących przed kontaktem z alergenami oraz przyjmowanie leków przeciwalergicznych może pomóc w zmniejszaniu objawów zimowych alergii. Odpowiednio wcześniej przygotuj się do walki z uciążliwymi objawami, żeby jak najdłużej być wolnym od dolegliwości.

Bibliografia

[1]       J. M. Wilson i T. A. E. Platts-Mills, „Home Environmental Interventions for House Dust Mite”, The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, t. 6, nr 1, s. 1–7, sty. 2018, doi: 10.1016/j.jaip.2017.10.003.

[2]       „Alergeny wziewne”. Dostęp: 12 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/57681

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze

Marcin to pasjonat zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do dzielenia się wiedzą. Jego główną działalnością jest publikowanie inspirujących i edukacyjnych wpisów na stronie smakolyki alergika poświęconej zdrowiu i alergii. Dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu oraz ciągłemu pogłębianiu wiedzy, Marcin stara się wspierać czytelników w dbaniu o swoje zdrowie, oferując praktyczne porady, informacje na temat alergii