Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Zastosowanie kamery wewnątrzustnej w stomatologii dziecięcej

23 lutego 2024 Zastosowanie kamery wewnątrzustnej


Dzieci nie przepadają za wizytami u dentysty. Zaglądanie do buzi, świecenie w oczy silną lampą i mnóstwo nieprzyjaznych przyrządów skutecznie odstrasza najmłodszych pacjentów od wchodzenia na fotel dentystyczny. Na szczęście technologia w medycynie zalicza błyskawiczne postępy i bezinwazyjne narzędzia, które do niedawna były pieśnią przyszłości, dziś są powszechnie stosowane w wielu gabinetach stomatologicznych. Jednym z nich jest kamera diagnostyczna, znana także jako skaner wewnątrzustny. Co to za narzędzie i do czego służy? O tym w dalszej części artykułu.

Czym jest kamera wewnątrzustna?

Kamera wewnątrzustna to nowoczesne urządzenie pozwalające na wizualizację procesu leczenia stomatologicznego. Obraz z kamery wyświetlany jest na monitorze LCD znajdującym się tuż przy fotelu dentystycznym. Dzięki temu pacjent ma możliwość zobaczenia swojego zęba oraz ewentualnego procesu chorobowego, takiego jak ubytek próchnicowy lub kamień nazębny.

Kamera diagnostyczna pomaga lekarzowi dentyście wyjaśnić konieczność przeprowadzenia leczenia zębów oraz poinformować o jego szczegółowym przebiegu. Pacjent może natomiast zrozumieć istotę zabiegów, obserwując na monitorze swoje uzębienie.

Dlaczego warto wykorzystywać kamerę wewnątrzustną w stomatologii dziecięcej?

Małe dzieci, które siadają na fotelu dentystycznym, zazwyczaj nie mają pojęcia, dlaczego trafiły do gabinetu. Nic nie rozumieją z profesjonalnej terminologii, jaką operuje lekarz dentysta i irytują się, gdy do jamy ustnej wbrew ich woli są wprowadzane różne nieprzyjazne narzędzia. Dzięki kamerze wewnątrzustnej najmłodsi pacjenci zostają bezpośrednio zaangażowani w proces leczenia swoich ząbków. Obraz na monitorze jest dla nich niczym bajka, w której na żywo mogą obserwować, w których zębach rozwija się próchnica, a na których pojawiły się niebezpieczne pęknięcia lub niewielkie ubytki.

Skaner wewnątrzustny jest także nieocenionym wsparciem dla stomatologa dziecięcego, który pracuje z bardzo wymagającą grupą pacjentów. Zajrzenie do jamy ustnej małego dziecka, które zamyka buzię i nerwowo wierci się na fotelu, jest bardzo karkołomnym zadaniem. Korzystając jedynie z niewielkiego lusterka, lekarz nie ma możliwości dokładnie przyjrzeć się ubytkom wewnątrz jamy ustnej małego pacjenta. Kamera wewnątrzustna ujawnia nawet najmniejsze nieprawidłowości w stanie uzębienia i pozwala dokładnie zaplanować leczenie.

Korzystanie z nowoczesnej kamery diagnostycznej w gabinecie stomatologa dziecięcego niesie szereg korzyści zarówno dla lekarza, jak i małego pacjenta.

Materiał zewnętrzny

Redakcja smakolykialergika.pl

Marcin to pasjonat zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do dzielenia się wiedzą. Jego główną działalnością jest publikowanie inspirujących i edukacyjnych wpisów na stronie smakolyki alergika poświęconej zdrowiu i alergii. Dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu oraz ciągłemu pogłębianiu wiedzy, Marcin stara się wspierać czytelników w dbaniu o swoje zdrowie, oferując praktyczne porady, informacje na temat alergii

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak otworzyć wino bez korkociągu
strony folii aluminiowej
jaka śmietana do sosu

Jesteś zainteresowany reklamą?

jaka śmietana do sosu