Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Suchy prowiant – co warto kupić do jedzenia na wycieczkę?

26 kwietnia 2024 suchy prowiant - co kupić na wycieczkę

Planowanie wycieczki to nie tylko sprawdzanie mapy i zbieranie sprzętu. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie prowiantu, odpowiedzialnego za posiłki i energetyczną przekąskę w czasie wyprawy. Jak wybrać idealny suchy prowiant na wycieczkę i co powinieneś o nim wiedzieć?

Najlepszy suchy prowiant na wycieczkę

Suchy prowiant powinien spełniać kilka funkcji – być lekki, łatwy do przenoszenia, ale przede wszystkim sycący i dający energię do działania. Nie bez znaczenia są też takie cechy, jak łatwość w przygotowaniu i smak. Zaliczyć do nich można przede wszystkim wszelkiego rodzaju gorące sypkie dania, które po zalaniu wodą są gotowe do spożycia – mogą to być zupy, kasze z dodatkami czy makarony.

Nie zapominaj jednak o przekąskach, które mogą przydać się w trakcie kilkugodzinnych wędrówek. Wybieraj produkty, które dostarczą Ci energii na dłuższy czas, nie będą obciążały Twojego organizmu i które łatwo zjesz w trakcie spaceru nie zatrzymując marszu – tu idealnie sprawdzą się orzechy, suszone owoce czy batony pełnoziarniste.

Czego unikać przy pakowaniu prowiantu

Pomimo że planując prowiant możemy kierować się przede wszystkim naszymi kulinarnymi upodobaniami, są pewne produkty, które lepiej zostawić w domu. Chodzi przede wszystkim o towary szybko psujące się – mleko, mięso, sery, świeże warzywa i owoce. Wysokie temperatury mogą przyspieszyć proces psucia tych produktów, a nawet najmniejsze objawy spożycia zepsutego jedzenia mogą negatywnie wpłynąć na naszą wyprawę.

Z drugiej strony, unikaj ciężkich produktów – puszki z konserwami czy butelki z napojami mogą znacznie obciążyć Twój plecak i utrudniać przemarsz.

Zdrowe przekąski na wyprawę

Orzechy i nasiona

Nasiona i orzechy to idealna przekąska na wyprawę. Są lekkie, zdrowe i sycące. Bogate w zdrowe tłuszcze, błonnik i białko, dostarczą Ci potrzebnej energii. Odpowiednie są niemal wszystkie rodzaje – migdały, orzechy włoskie, laskowe, pistacje, nasiona dyni czy słonecznika. Możesz je spożywać solo lub połączyć w mieszankę z suszonymi owocami.

Warzywa i owoce

Świeże warzywa i owoce to nie najlepszy pomysł na prowiant – są ciężkie, szybko się psują i łatwo ulegają deformacjom. Rozwiązaniem może być wybór tych suszonych – nie tracą one swoich właściwości odżywczych, a przy tym są lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Wśród owoców możemy polecić jabłka, gruszki, śliwki, morele czy banany, wśród warzyw – pomidory, cukinię czy buraki.

Przekąski pełnoziarniste

Pełnoziarniste batony, ciastka czy krakersy to jeszcze jedna propozycja na zdrową przekąskę z dostępnym na miejscu prowiantem. Zawarte w nich błonnik i węglowodany kompleksowe dostarczą Ci energii na dłuższy czas i pomogą utrzymać uczucie sytości.

Proteiny do saszetki – jak je zabrać na wycieczkę

Białko to podstawowy budulec naszego organizmu, dlatego warto pamiętać o jego suplementacji podczas wycieczki. Idealnym rozwiązaniem są tu białka roślinne dostępne w saszetkach. Są to produkty takie jak nasiona chia, nasiona lnu, proteiny konopne, quinoa czy amarantus. Możemy do nich dodać wodę i spożyć jako samodzielny posiłek, lub dodać do innych potraw.

Uzdatnianie wody w terenie – porady

Bez wody ani rusz – jest niezbędna do przygotowania posiłków, picia, a także utrzymania higieny. Jeżeli nie masz pewności co do jej jakości, warto ją uzdatnić. Najpopularniejszymi metodami są: gotowanie (najpewniejsza metoda, ale wymaga dostępu do ognia), sterylizacja chemiczna (rozpuszczanie w wodzie środków takich jak jodyna czy chlor), czy filtrowanie (za pomocą różnych urządzeń dostępnych na rynku).

Gotowe zestawy żywności trekingowej

Na rynku dostępne są również gotowe zestawy żywności trekingowej, które są idealne dla osób, które nie mają czasu na samodzielne przygotowanie prowiantu. Są one zrównoważone pod względem odżywczym, zawierają odpowiednie ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Producenci zadbali również o smak – znajdziecie w nich produkty o różnorodnych smakach – od tradycyjnych, po egzotyczne.

Sypkie dania na wyprawę – jak się nimi zasponsorować

Sypkie dania na wyprawę to kolejny sposób na szybki i sycący posiłek. Mogą to być zarówno zupy, jak i dania obiadowe, które po zalaniu wodą są gotowe do spożycia. Warto przy tym pamiętać o wyborze tych o jak najmniejszej ilości konserwantów i sztucznych dodatków.

Pakowanie i przechowywanie jedzenia na wyprawę

Jakie naczynia zabrać na wycieczkę

Podręczne naczynia to kolejna rzecz, o której nie można zapomnieć. Minimalistycznym i lekkim rozwiązaniem będzie jedno wielofunkcyjne naczynie – na przykład menażka, której możemy używać zarówno jako talerz, jak i miska czy kubek. Pamiętaj również o wielokrotnego użytku sztućcach.

Jak długo mogę przechowywać suchy prowiant

Suchy prowiant jest z założenia produktem długotrwałym, ale to nie znaczy, że możemy go przechowywać w nieskończoność. Wszystko zależy od konkretnego produktu, ale zazwyczaj jest to od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Ważne jest, aby przechowywać go w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła słonecznego.

Sposób na zdrowy posiłek w terenie – przepis

Czy zdrowy posiłek w terenie to możliwe? Oczywiście! Przykładem może być kasza kuskus gotowana na wodzie z dodatkiem suszonych warzyw i nasion. Dodaj do saszetki kaszy garść suszonych warzyw (na przykład pomidorów, papryki i cebuli), łyżkę nasion chia i łyżkę nasion lnu. W czasie przerwy na posiłek, wystarczy dodać do tego gorącej wody i odczekać kilka minut. Smacznego!

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w odpowiednim zaplanowaniu Twojego prowiantu na kolejną wycieczkę. Pamiętaj, że odpowiednie odżywianie to podstawa naszej wydajności fizycznej, a dobrze dobrany prowiant sprawi, że nawet najdłuższa wyprawa stanie się przyjemnością. Przy planowaniu swojego menu kieruj się zasadami zdrowego odżywiania, ale pamiętaj również o swoich upodobaniach kulinarnych – to one mają za zadanie zaspokoić nie tylko nasz głód, ale też – a może przede wszystkim – nasze podniebienie.

Redakcja smakolykialergika.pl

Marcin to pasjonat zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do dzielenia się wiedzą. Jego główną działalnością jest publikowanie inspirujących i edukacyjnych wpisów na stronie smakolyki alergika poświęconej zdrowiu i alergii. Dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu oraz ciągłemu pogłębianiu wiedzy, Marcin stara się wspierać czytelników w dbaniu o swoje zdrowie, oferując praktyczne porady, informacje na temat alergii

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kruche ciasto z mąki pełnoziarnistej: Przepis na zdrowy deser
Co to jest oxymel i z czego powstaje?
lukier ze zwykłego cukru

Jesteś zainteresowany reklamą?

lukier ze zwykłego cukru