Strona główna
Alergia
Tutaj jesteś

Pies dla alergika: jak wybrać idealnego pupila

3 marca 2023 pies dla alergika


Często zastanawiamy się, jaki jest najlepszy pies dla alergika? Jeśli

Kiedy warto wybrać psa dla alergika

Decyzja o adoptowaniu psa powinna być bardzo przemyślana. Wybór pupila dla alergika dostarczana wręcz niezliczonej ilości czynników do wzięcia pod uwagę. Oczywiste jest, że nie wszystkie rasy są optymalnym rozwiązaniem. Z uwagą trzeba również wziąć pod uwagę wielkość czworonoga, dymorfizm płciowy oraz styl i poziom życia psiego towarzysza. Przy wyborze odpowiedniego psa dla alergika warto postawić na:

  • Psy hypoalergiczne – do których zalicza się np. maltańczyki, teriery west highland, yorki czy shih-tzu i są one idealnym rozwiązaniem dla ludzi z zaburzeniami alergicznymi
  • Psy o długich, prostych włosach – jak sznaucery, bokser czy jamniki – są jednymi z najmniej alergennych
  • Psy małe – są one w stanie więcej czasu spętawać w pomieszczeniach, dzięki czemu unikniemy ciągłego wchodzenia i wychodzenia na „spacer”
  • Psy bezwłose – są świetnym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ pozbawione sierści, do minimum ograniczają uczulenia gospodarzy

Ponadto, zanim zdecydujemy się na kupno pupila, trzeba wziąć pod uwagę, jak często przebywamy poza domem. Ta decyzja powinna być iście przełomowa, ponieważ podejmując decyzję o adopcji, angażujemy się na kilkanaście lat – jest to ważne dla alergika, aby uniknąć uczuleń np. na sierść.

Jakie rasy są odpowiednie dla alergików?

Wybór odpowiedniej rasy właściwego dla alergika pupila może być niełatwym zadaniem. Jednakże dzięki znajomości zasad adopcji psa oraz wiedzy na temat cech poszczególnych ras, można znaleźć idealnego pupila dla alergika. Warto podkreślić, że istnieje kilka ras akceptowanych przez lekarzy dla alergików, między innymi: japoński Spaniel Kontynentalny, Chihuahua, Yorkshire Terrier, Shi Tzu, Bichon Frise, Welpe, Irlandzkie Terriery i Samojed. Wszystkie te rasy są alergolodzy polecone, ponieważ ich sierść jest krótka, a jej wypadanie ograniczone. Wadą, jaką także należy brać pod uwagę, jest to, że często te rasy wymagają częstszego trymu i zwykle są mniejsze, niż przeważająca większość dostępnych ras.

Jakie są zalety posiadania psa dla alergika?

Chociaż istnieje opinia, że psy nie nadają się dla alergików, w rzeczywistości pies dla alergika może być idealnym pupilem. Posiadanie psa przy alergii na sierść może być bardzo korzystne i wywoływać pozytywne skutki. Zalety posiadania psa dla alergika to:

  • psy, które są wysterylizowane są mniej alergenne;
  • psie sierści mogą być naturalnym filtrem, który pomaga chronić gospodarza przed alergenami powietrznymi;
  • psy dla alergika, wspomagają leczenie depresji i obniżają poziom stresu;
  • psy mogą być towarzyszami joggingu, spacerów i innych aktywności ruchowych;
  • posiadając psa dla alergika, pomagasz bezdomnym pupilom.

Jeśli jesteś alergikiem i myślisz o adoptowaniu psa, warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że adopcja zwierzęcia będzie korzystna. Wybierając psa dla alergika należy zachować szczególną ostrożność, a przy pomocy odpowiednio wyposażonego domu, stworzyć warunki, w których pies i alergik żyją w harmonii i wzajemnym szacunku.

Jakie są wady posiadania psa dla alergika?

Jeśli jesteś alergikiem, zanim zdecydujesz się na posiadanie psa, zwróć uwagę na wady z nim związane. Najważniejsze problemy, z którymi musicie się zmierzyć, to:

  • silne objawy alergii, np. kichanie, łzawienie, problemy z oddychaniem, jeśli alergik ma kontakt bezpośredni z psem;
  • potrzeba systematycznego wykonywania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby zminimalizować ryzyko alergii;
  • ryzyko zagnieżdżenia się i rozprzestrzeniania kurzu, który jest bardzo często przyczyną uczuleń.

Aby wyeliminować te wady posiadania psa dla alergika, ważne jest wybór właściwego pupila. Psy hipoalergiczne, takie jak west highland white terrier, bokser king charles, miniaturowe spaniele, psy chińskiego cresteda czy labradory, są najlepszym wyborem dla alergików. Inną opcją, jeśli chcesz mieć psa, a nie dopada cię alergia, jest adoptowanie zwierząt z ośrodków adopcyjnych lub schronisk dla zwierząt, których nikt nie chce. Pomysł adopcji to naprawdę świetna decyzja w wyborze pupila.

Jak zadbać o swojego pupila alergika?

Jeśli jesteś alergikiem i szukasz pupila, który nie wzmaga Twoich alergii, wybór wcale nie jest łatwy. Dużą część rodzin psich można łatwo dostosować do potrzeb alergików, jednak należy pamiętać, że każdy pies wymaga specjalnej opieki. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać Twojego pupila alergika w jak najlepszej kondycji:

  • Używaj hipoalergicznego szamponu
  • Głaszcz i czesz sierść swojego psa częściej
  • Staraj się ograniczać ilość sierści w pomieszczeniach, w których przebywasz
  • Pies powienien jeść tylko zdrową, zbilansowaną dietę
  • Regularnie czyść uszy swojego pupila
  • Ochrona przed pasożytami to podstawa

Każdy pies ma inne potrzeby i to Ty powinieneś je rozpoznać, aby zapewnić Twojemu pupila alergika świetne samopoczucie i zdrowie. Nie zapominaj, że psy dla alergików mają swoje wymagania, którymi warto się kierować
Pies Dla Alergika – FAQ

Pies Dla Alergika – FAQ

Czy istnieją odmiany psów polecane dla alergików?

Tak, istnieją odmiany psów polecane dla alergików. Są to m.in. Yorki, maltańczyki, west highland white terriery, sznaucery miniaturowe, chihuahua, shih tzu, bichon frise i pudle. Większość tych ras ma krótką sierść, co zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii.

Jakie są najważniejsze rzeczy do rozważenia przy wyborze psa dla alergika?

Najważniejsze jest, aby wybrać psa o długiej sierści, który będzie miał mniejszą tendencję do wylizywania się, co zmniejszy ryzyko wdychania alergenów. Ważne jest również, aby wybrać psa, który ma tendencję do produkcji mniej śliny, jako że to właśnie ona jest głównym źródłem alergenów. Wreszcie, ważne jest, aby wybrać rasę, która jest mniej podatna na choroby skóry, które mogą prowadzić do powstawania alergenów.

Jakie są zalety i wady hodowli hipoalergicznych psów?

Hodowle hipoalergiczne psów są idealne dla osób cierpiących na alergie. Psy te produkują mniej alergenów, a ich sierść jest lżejsza i mniej gęsta. Zaletą hodowli hipoalergicznych psów jest to, że są one zazwyczaj mniej podatne na choroby skóry i sierści. Jednakże ich szczególne wymagania żywieniowe i przeciwalergiczne mogą być czasochłonne i kosztowne.

Redakcja smakolykialergika.pl

Marcin to pasjonat zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do dzielenia się wiedzą. Jego główną działalnością jest publikowanie inspirujących i edukacyjnych wpisów na stronie smakolyki alergika poświęconej zdrowiu i alergii. Dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu oraz ciągłemu pogłębianiu wiedzy, Marcin stara się wspierać czytelników w dbaniu o swoje zdrowie, oferując praktyczne porady, informacje na temat alergii

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

filtr do odkurzacza dyson
co zamiast bułki tartej do mielonych
solanka do mięs

Jesteś zainteresowany reklamą?

solanka do mięs