Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Krewetki w tempurze – najlepszy przepis

26 kwietnia 2024 krewetki w tempurze przepis

Kulinarna wędrówka po kuchniach Świata to niesamowita podróż pełna smaków, zapachów i ciekawych doznań. Jednym z takich przystanków jest kuchnia japońska, niezwykłe połączenie prostoty i elegancji, której oznaką jest tempura. W naszym przepisie skupimy się na krewetkach w tempurze – delikatnej, chrupiącej przekąsce, która podbija serca smakoszy na całym świecie.

Co to jest tempura?

Tempura to tradycyjna, japońska technika panierowania i smażenia produktów spożywczych. Choć najczęściej używane są warzywa i owoce morza, tempura doskonale sprawdza się również w przypadku innych składników. Kluczem do tempury jest lekkie, puszyste i chrupiące ciasto, które tworzy wokół ulubionego składnika cienką, ale wyrazistą skorupę. Unikalny smak tempury bierze się z kombinacji delikatnego ciasta smażonego na głębokim oleju i świeżego wnętrza produktu, które pozostaje soczyste i pełne smaku.

Krewetki w tempurze

Krewetki w tempurze są jednym z najpopularniejszych dań japońskich, nie tylko w kraju kwitnącej wiśni, ale również na całym świecie. Ukochane za swoją delikatność, soczystość oraz chrupiącą tempurę, stanowią idealny wybór na przekąskę, przystawkę, ale również pełnowartościowy obiad. Sekretem ich smaku jest odpowiednie przyrządzenie i smażenie, które pozwala na pełne wydobycie smaku składników, a także ochronę przed utratą wilgoci.

Składniki potrzebne do tempury z krewetkami

Aby przygotować krewetki w tempurze, potrzebujemy kilku kluczowych składników. Na początek oczywiście krewetki – najlepsze będą świeże, duże egzemplarze. Potrzebne będą również składniki na ciasto do tempury: mąka pszenna (najlepiej typu „00”), zimna woda gazowana, jajko oraz trochę soli. Nie zapomnijmy też o oleju do smażenia – idealny będzie olej roślinny o wysokim punkcie dymienia.

Przygotowanie krewetek do tempury

Krewetki zanim trafią do ciasta, muszą zostać odpowiednio przygotowane. Najważniejszym etapem jest oczyszczanie – należy usunąć głowy, pancerze i ciemną nitkę wzdłuż tułowia (układ pokarmowy). Następnie odcinamy ostrogi znajdujące się na spodzie ogona, aby krewetki podczas smażenia nie „wystrzelały” oleju.

Mgielka z ostryg do tempury

W Japonii, dla zwiększenia smaku krewetek, często stosuje się tzw. „mgiełkę z ostryg” – polegającą na podlanie krewetek niewielką ilością sosu ostrygowego przed panierowaniem w tempurze. Choć ten krok jest opcjonalny, może znacznie podkreślić smak krewetek i dodać daniu nieco orientalnego charakteru.

Przycinanie krewetek na tempurę

Kolejnym krokiem jest przecięcie krewetek od spodu, tak aby nie zwijały się podczas smażenia. Tę część można pominąć, jeśli preferujemy „zwinięte” krewetki, jednak forma „prostych” krewetek jest bardziej powszechna w tradycyjnej kuchni japońskiej.

Przyrządzenie ciasta do tempury

Dla tempury kluczowe jest przygotowanie odpowiedniego ciasta. Sukces tkwi w uzyskaniu light, lekkiej i chrupiącej panierki, która nie przytłoczy smaku krewetek. Wszystko zaczyna się od połączenia mąki, jajka i wody. Ważne jest, aby ciasto było dość gęste, aby pokryło krewetki, ale jednocześnie niezbyt ciężkie.

Jak uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta?

Podczas mieszania składników, należy pamiętać o dwóch kluczowych
kwestiach. Po pierwsze, ciasto do tempury nie powinno być idealnie gładkie – drobne grudki mąki dodają chrupkości. Po drugie, ciasto musi być zimne. Dlatego zalecamy korzystanie z zimnej wody mineralnej – to pomoże utrzymać niską temperaturę ciasta nawet podczas smażenia.

Smażenie krewetek w tempury

Gdy mamy już przygotowane ciasto i krewetki, można przejść do smażenia. Właściwa temperatura oleju to klucz do sukcesu. Powinna wynosić około 180 stopni Celsjusza.

Wskazówki dotyczące temperatury smażenia

Podczas smażenia ważne jest, aby utrzymać stabilną temperaturę oleju. Jeżeli jest za niska, tempura stanie się oleista i nie będzie chrupiąca. Jeżeli jest za wysoka, ciasto szybko się spali, a krewetki nie będą odpowiednio ugotowane. Dlatego warto korzystać z termometru kuchennego, by uniknąć niepożądanych efektów.

Sposób nakładania krewetek na patelnię

Gdy temperatura oleju jest odpowiednia, maczamy krewetkę w cieście, a następnie delikatnie umieszczamy na patelni. Smażymy po około 2 minutach na każdej stronie, do uzyskania złoto-brązowego koloru. Gotowe krewetki odsączamy na ręczniku papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Co podać jako dodatek do tempury z krewetek?

Tempura z krewetek jest doskonała sama w sobie, ale warto podać ją z odpowiednimi dodatkami, które podkreślą delikatny smak tego dania. W kuchni japońskiej najczęściej podaje się tempurę wraz z sosem tętsuyu, który jest mieszanką dashi, sosu sojowego i mirinu. Ciekawą alternatywą może być również podanie tempury z krewetek z sosem sweet chili.

Wersje tempury z krewetkami dla alergików

Tempura z krewetek to danie, które może być również przystosowane dla osób z różnymi alergiami pokarmowymi. Dla osób z nietolerancją glutenu ciasto na tempurę można przygotować z mąki ryżowej lub kukurydzianej. Natomiast dla alergików na jajka, można zrezygnować z dodawania jajka do ciasta. Pamiętaj jednak, że krewetki to składnik, który często wywołuje reakcje alergiczne, dlatego dla osób z alergią na skorupiaki trzeba poszukać innych składników do tempury, np. warzywa lub ryby.

Redakcja smakolykialergika.pl

Marcin to pasjonat zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do dzielenia się wiedzą. Jego główną działalnością jest publikowanie inspirujących i edukacyjnych wpisów na stronie smakolyki alergika poświęconej zdrowiu i alergii. Dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu oraz ciągłemu pogłębianiu wiedzy, Marcin stara się wspierać czytelników w dbaniu o swoje zdrowie, oferując praktyczne porady, informacje na temat alergii

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kruche ciasto z mąki pełnoziarnistej: Przepis na zdrowy deser
Co to jest oxymel i z czego powstaje?
lukier ze zwykłego cukru

Jesteś zainteresowany reklamą?

lukier ze zwykłego cukru