wtorek, 26 stycznia 2016

3 miesiące z probiotykiem Latopic - efekty


Czytelnicy Smakołyków dobrze wiedzą, że matka Smakołyk ma frika probiotykowego. Dlatego propozycja testów Latopicu niezwykle mnie ucieszyła. Latopic znaliśmy, używaliśmy i lubiliśmy już wcześniej, ale teraz mieliśmy go ostro przetestować. Co zrobiliśmy z przyjemnością, rzecz jasna.
To nie jest pierwszy test probiotyków na moich dzieciach. Dawno dawno temu, jako bobas Jeremi był objęty programem takich testów, prowadzonych przez CZD. To była grubsza sprawa, dostawaliśmy pakiety fiolek z testowanym preparatem i musieliśmy się stawiać co jakiś czas na wizycie, podczas której lekarka rysowała na makiecie zmiany skórnych zmian. Wiem, o czym teraz myślicie. Nie, matka Smakołyk nie pozwoliłaby robić ze swojego dzieciaka królika doświadczalnego, gdyby nie to, że wcześniej miała okazję poczuć moc probiotyków podczas przeganiania candidy i klebsielli. Testy w CZD nieźle poprawiły młodemu skórę. Nawet się zastanawiam, czy już wtedy nie testowano na nas Latopicu...
No dobra, dosyć tych wspominek, przejdźmy do konkretów. Badania naukowe potwierdziły przydatność probiotyków w leczeniu alergii. Już niemal 20 lat temu pojawiła się pierwsza publikacja pokazująca korzystne efekty podawania probiotyków niemowlętom z AZS, a w 2013 roku Światowa Organizacja Alergii uznała stosowanie probiotyków za jedno z działań profilaktycznie antyalergicznych, zwłaszcza w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Preparaty probiotyczne łagodzą objawy alergii, odpowiednio modyfikują skład mikroflory jelitowej i zmniejszają przepuszczalność ścian jelita. Zapewne w ten sposób poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu, a lepiej funkcjonujący organizm lepiej sobie radzi, także z alergią.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz - probiotyki stosowane w danym kraju powinny zawierać szczepy w tym kraju występujące. Latopic właśnie takie ma, zawiera bowiem polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego, których skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi z udziałem polskich dzieci. Zatem: sorry, Gregory!
A jak sprawdził się u nas?
Podawałam go dzieciom przez 3 miesiące, bo według badań klinicznych to okres wystarczający, by uzyskać efekty. Trochę trudno u nas o fajerwerki, bo zmiany skórne mamy nieduże. Ale mamy. I mamy też efekty. A mianowicie córki mej szorstka skóra na ramionkach i na udzie, tam, gdzie dostała szczepionkę i już od tego czasu także azetesa (ale żeby nie było: nie jestem antyszczepionkowa) stała się znacznie mniej szorstka. U syna mego, mimo zimowej aury nie zaobserwowałam makabrycznie wysuszonej skóry dłoni, a zdarza nam się to każdą chłodną porą. Dzieciaki mimo sezonu mniej chorują i mają lepszy apetyt. Czyli wygląda na to, że Latopic działa. Zresztą dopieszczamy się nim także zewnętrznie, za pomocą emolientów.
Matka Smakołyk nie byłaby sobą, gdyby nie znalazła jakiegoś minusa. Tym minusem jest konieczność przechowywania Latopicu w lodówce. Fajnie by też było, gdyby preparat był dostępny w postaci kropli, bo  to bardzo ułatwia podawanie go maluszkom. Ale moja ocena ogólna jest megapozytywna i mogę wam Latopic z czystym sumieniem polecić.

8 komentarzy:

 1. U mojego dziecka tez sie sprawdził probiotyk Latopic. Wprowadziłam go kiedy juz wszystko zawiodło i próbowałam wszystkiego. Po 3 miesiącach kuracji skóra mojego dziecka w końcu wygladała normalnie, zmian było bardzo niewiele, przestał sie drapac i w końcu przesypiał noce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, mam pytanie czy probiotyk Latopic można podawać z innym probiotykiem wskazanym po antybiotykoterapii. Pytam ponieważ jak osoba dorosła mam duże skłonności do wysychania i pękania skóry. Pozdrawiam M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że można. Bo dlaczego by nie?

   Usuń
  2. Ponieważ logicznie rzecz ujmując te same lub podobne szczepy bakterii mogą się nawzajem wykluczać. Najlepiej będzie zapytać rodzinnego!

   Usuń
  3. Nam pediatra kazała brać rano inny, a wieczorem inny probiotyk. Nie znam się na bakteriach, ale jeśli może następować "wzajemne wykluczanie", to warto zapytać kogoś, kto się naprawdę na tym zna. Na rodzinnego bym nie liczyła ;)

   Usuń
  4. To może wtrącę się jako lekarz;).Latopic można spokojnie stosować z innym probiotykiem(wielokrotnie zdarzają się takie sytuacje w leczeniu np.w czasie biegunki podaje się pałeczki kw.mlekowego(np.Floractin)i sacharomyces boulardi(drożdze),oba preparaty to probiotyki i wzajemnie się wspierają:).

   Usuń
  5. Dziękuję Pani doktor za informację:).

   Usuń
 3. Czy można podwac dzicku 3 latka razem z zyrteckiem.... obecnie podajemy multilac A są wypryski AZS... chociaż łapiemy w emolientach

  OdpowiedzUsuń

Smakołyki uwielbiają Twoje komentarze i bardzo za nie dziękują!