sobota, 27 lutego 2016

dziwne, nietypowe objawy alergii


Wszyscy jesteśmy świadomi takich objawów uczulenia jak wysypka czy kichanie. Ale czasem alergia płata nam figla i pokazuje się w jakiś dziwny sposób. Nie miałabym o to do niej pretensji gdyby nie fakt, że takie nieswoiste objawy bardzo utrudniają wykrycie alergenu. Oto kilka momentów, w których przyłapałam ją na ściemie, i to grubej. Wszystkie spostrzeżenia przekazałam naszej alergolog i dostałam potwierdzenie, że owszem, może tak być, i że słusznie biorę takie rzeczy poważnie.
No to wyliczam:
1. Wyjątkowe uwielbienie lub niechęć do danego pokarmu.
Syn mój zawsze bardzo lubił dynię - i miąższ, i pestki. Nagle, bez żadnego ostrzeżenia stwierdził, że pestek nie chce i nie będzie jadł, fuj. Nie naciskałam i co się okazało na testach skórnych? Że miąższ nie uczula, a pestki owszem. Niezbadane są drogi, którymi kroczy alergia... Teraz natomiast potomek męski zapija się krowim mlekiem (sic!) oraz zajada fistaszkami. I co? I po kilku dniach jedzenia większej ilości orzeszków pojawia mu się skorupka na zgięciach łokci, a po mleku - kichanie. A skoro jesteśmy przy kichaniu...
2. Objawy ze strony górnych dróg oddechowych po alergenie pokarmowym.
Jak zjemy coś, co nas uczula, możemy liczyć nie tylko na ból brzucha czy biegunkę lub wysypkę albo OAS. Równie dobrze możemy zacząć kichać, albo będą nas swędziały oczy, uszy, nos. Zwróćcie uwagę, gdy wasze dzieci zaczną trzeć nosek jakiś czas po zjedzeniu czegoś - bo katar nie musi być koniecznie, a nosek swędzieć może.
3. Zaparcia.
Zazwyczaj po alergenie mamy sraczkę, ale jeśli pojawia się zaparcie, warto przyjrzeć się menu i to dokładnie, bo znalezienie alergenu, który skutkuje twardym klocuszkiem nie jest łatwe.
4. Bóle głowy.
Ból głowy może być objawem alergii, a najgorsze jest to, że pojawia się jakiś czas od zjedzenia/wchłonięcia alergenu. Trudno więc powiązać jedno z drugim, ale warto powziąć podejrzenia oraz inwigilować.
5. Niepokój.
Młode nie chce spać? Jest niegrzeczne? Boisz się, że ma coś niehalo z główką? Zanim wydasz krzywdzącą opinię zastanów się, co może być przyczyną nadpobudliwości...
6. Rogowacenie skóry głowy u starszych dzieci.
Córka ma lubi niestety kakao. Zatem czasem dostaje, czasem nawet za często. Co się wówczas dzieje? Pięcioletnia pannica dostaje ciemieniuchy niczym niemowlaczek! Warto zatem od czasu do czasu przyjrzeć się, co pod bujną już czupryną się dzieje. To samo dotyczy zmian za uszami, które tak naprawdę rzadko bywają powodowane brakiem higieny.
7. Swędzenie uszu i nadmierne wydzielanie się woskowiny.
O ile swędzenie w środku ucha jest raczej na 100% objawem alergii, to z woskowiną może być różnie, może to być cecha osobnicza, jak to mówią. Ale przyjrzyjmy się uszkom w kontekście alergii, bo naprawdę warto.
8. Nieprzyjemny lub "chemiczny" oddech.
Objaw niezbyt często zauważany i zbyt często niedoceniany. A powąchać warto, oj warto, bo to może wiele powiedzieć nie tylko o alergii pokarmowej, ale i wziewnej.
9. Objaw skórny po alergenie wziewnym.
Moja ulubiona i wspominana tu nie raz i nie dwa koleżanka Kruffa leciała kiedyś ze swoja małą do szpitala, bo dziecko zrobiło się całe czerwone, a niczego nowego nie zjadło. Co się okazało? Kumulacja roztoczowych kup spowodowała uogólnioną pokrzywkę u półtorarocznego malucha. Nieźle, co? Trudno uwierzyć, a jednak.
A jakie są wasze spostrzeżenia dotyczące nietypowych objawów alergii?

5 komentarzy:

 1. Niestety wszystko to znamy jako, że alergie dzieciaki są i wziewne i pokarmowe mamy misz masz :( u nas głównie nietypowe objawy. Na szczęście jak słyszę "głowa mnie boli", już wiem o co chodzi :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe, zwróciłaś mi uwagę na kilka kwestii. Syn ma azs od urodzenia, teraz ma prawie 21mcy i rozszerzamy dietę o 'najpotężniejsze' alergeny i się cieszyłam, bo ok, do czasu przeczytania tego tekstu. Nadmiar woskowiny, tarcie noska i oczu, kichanie i ten dziwny zapach oddechu, ech.. i bądź tu mądry, jak synek już tyle rzeczy je. Niestety (albo stety) testy robione jakiś czas temu nic nie wykazały.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmm..mój kilkuletni syn ma problemy z moczeniem się (nocnym i dziennym)..nie ma na to rady. Spotkałam się z opiniami, że to również może być objaw alergii i sama się jej tam doszukuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimko, musisz sama przeprowadzić śledztwo - zapisuj, kiedy dochodzi do moczenia i co tego dnia lub dzień wcześniej się działo. Ale ja bym raczej szukała przyczyny u psychologa, albo zrobiła megadiagnostykę układu moczowego. Zapomniałam napisać o zaczerwienieniu narządów płciowych - u dziewczynek łatwo to dostrzec, ale u chłopców jest gorzej, bo trzeba nieco odsunąć napletek, żeby zobaczyć, że pod spodem, sam czubeczek "smoka" ;) jest zaczerwieniony.

   Usuń
  2. Dziękuję! Syn jest na diecie i naprawdę ciężko się czegokolwiek doszukać. Badamy to wszystkimi możliwymi kanałami. Na razie przyczyny brak, więc albo psychika albo alergia. Pozdrawiam serdecznie!!

   Usuń

Smakołyki uwielbiają Twoje komentarze i bardzo za nie dziękują!