wtorek, 8 października 2013

Przygotuj się na wstrząs!


Wstrząs anafilaktyczny. Oby się Wam nigdy nie przydarzył. Jednak na wszelki wypadek warto wiedzieć, co robić w sytuacji, gdy dojdzie do anafilaksji. 
Akcja "Przygotuj się na wstrząs!" to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny, objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, dotyczący problemu anafilaksji. Celem Programu jest edukacja na temat przyczyn anafilaksji, konsekwencji oraz zasad postępowania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Kampania ma pomóc w szybkim i trafnym rozpoznawaniu objawów, w poprawnym określaniu alergenów oraz prawidłowym zachowaniu się wobec osoby mającej wstrząs anafilaktyczny.
Tyle oficjalna informacja - spokojna i zgrabna. Ale wstrząs to niebezpieczna, zagrażająca życiu reakcja i, niestety, może się zdarzyć nie tylko po użądleniu, ale także po zjedzeniu czegoś silnie alergizującego. Zdarzyła się osobie bardzo mi bliskiej, więc zdaję sobie sprawę, że wiedza o tym, jak się zachować w takim przypadku jest kluczowa i może uratować komuś życie. Najważniejsze to zachować zimną krew. I robić to, co zalecają fachowcy. Zapoznajcie się z tymi informacjami, naprawdę warto to wiedzieć!

10 komentarzy:

 1. czytasz mi w myślach, właśnie się zastanawiałam co trzeba robić w takich sytuacjach!:)) dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo by się przydało. Ostatnio nad głową mojego dziecka w lesie latał młody szerszeń i aż mi dech zaparło z przerażenia. Na szczęście odleciał. Przeraziłam się, bo do mnie dotarło, że nie wiedziałabym w szoku co zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poruszyłaś bardzo ważną sprawę - i wielkie ukłony za to!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny post, podstawowa wiedza ratuje życie. To bardzo ważne, wiedzieć jak postępować w nagłych wypadkach. Dzięki i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo ważne informacje, gdy ma się małe dzieci!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatne - w mojej rodzinie zdarzały się bardzo silne uczulenia na ukąszenia owadów

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, to bardzo potrzebna akcja!

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety, nasze spoleczenstwo jeszcze nie doroslo do pewnych zachowan, a szkoda... moj syn uczulony jest na jaja, sezam i wszystkie orzechy, ktore to moga spowodowac wlasnie taki wstrzas. Lekarz w UK (bo tu jeszcze w chwili obecnej mieszkamy) przepisal bez zastanowienia Epipen Jr i choc przyznam z ulga zreszta, ze nie musielismy nigdy uzyc Epipena, to mojá glowe nawiedzaja najstraszniejsze scenariusze. Niedlugo planujemy powrót do Polski i tutaj zaczal sie problem, mianowicie w szkolach nie maja pojecia o uczuleniu na orzechy np., wiedza o tym, ze wsztrzas moga wywolac uzadlenia owadów, ale to w niektorych tylko szkolach :( Wiec postanowilam sprawy wziasc w swoje rece i w moim malym miescie sama przeprowadzic mala kampanie. Zyczcie mi szczescia, tak bardzo chce juz byc z rodzina. Wlasnie zabieram sie za napisanie listu do instytucji, która przygotowala owa kampanie. Liczé na ich wsparcie i pomoc we wskazaniu odpowiedniego kierunku w działaniu. Bardzo przepraszam za brak polskich znaków :) Ola

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak się zastanawiacie, co robić jak się ma w domu alergika (dużego albo małego), to polecam stronkę odetchnijspokojnie.pl Nie tylko o wstrząsie anafilaktycznym tam poczytacie, ale też o alergii na pyłki i innych aspektach życia alergika. Wg mnie bardzo przydatna

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo się cieszę, że takie akcje są prowadzone i że dzięki nim większość ludzi może się dowiedzieć co robić w sytuacji wstrząsu anafilaktycznego. Sama jestem mamą alergika i dla mnie to bardzo ważne wiedzieć, jak zareagować i jak pomóc. Staram się czytać jak najwięcej o alergii a mimo to bak wiele jeszcze nie wiem. Zachęcam wszystkich rodziców do poszerzania swojej wiedzy.

  OdpowiedzUsuń

Smakołyki uwielbiają Twoje komentarze i bardzo za nie dziękują!